Mad- og vinture ved Gardasøen

Mad- og vinture

Mad- og vinture, Gardasøens hjerte

Udover det smukke lands og kulturelle seværdigheder, byder Gardasøen på mange mad- og vinoplevelser, som et resultatet af frugtbare arealer, et mildt klima og gamle lokale traditioner.

Især Bardolino byder på interessante ruter på jagt efter autentiske smagsoplevelser.

Det er også et ideelt udgangspunkt for at besøge Valpolicella, et kuperet område øst for søen, der er kendt for sødmen i området med vinmarker (hvorfra den berømte Amaronevin bliver produceret), gamle villaer, fascinerende kirker og vidnesbyrd om en rig fortid.

Vignetti nel campeggio la Rocca a Bardolino

Bardolino Vinruten

Bardolino-vinstokkene, som er begunstiget af et præ-alpint miljø med et mildt klima og god soleksponering, producerer en behagelig vin, værdsat internationalt, i versionerne Bardolino Classico eller Superiore og Chiaretto.

De vigtigste druer i Bardolino-området er Corvina, Corvinone, Rondinella og Molinara, fordelt over et område på 16 kommuner.

En glimrende måde at opleve vinområdet på, er at tage vinruten, som snor sig langs en rute på omkring 80 km, og passerer gennem mange mad- og vinproducenter.

Vigneti vicino al Camping La Rocca

Garda ekstra jomfru olivenolie

Dyrkning af oliventræer ved bredden af Gardasøen er en tusindårig gammel tradition: Det var de store klostre i det nordlige Italien, som i middelalderen favoriserede udviklingen af olivendyrkning.

Ekstra jomfru olivenolie fra Garda er delikat og afbalanceret og rig på naturlige antioxidanter (vitamin E og polyfenoler).

Den er karakteriseret ved en frisk duft af nyslået græs, æble og mandel.

Ekstra jomfru olivenolie passer naturligvis perfekt til Garda-køkkenet, en ideel ingrediens i retter med søens fisk, såvel som i traditionelle kødretter og retter med polenta.

Bardolino er et ideelt sted for at lære mere om det duftende produkt og der er gode muligheder for at besøge de mange salgsteder af den lokale olie i området.

Albero di olivo presso il campeggio la Rocca a Bardolino

Vinsmagning i kælderen ved Gardasøen

Der er gode muligheder for at smage de lokale produkter før du køber, og lære mere om traditionerne og produktionen bag.

Vi anbefaler et besøg hos vinproducenten Guerrieri Rizzardi, grundlagt i begyndelsen af det tyvende århundrede fra sammenlægningen af to gamle vingårde: den af Guerrieri greverne, ejere af en århundreder gammel ejendom med vinmarker og kælder i Bardolino, og Rizzardi-greverne med vinmarker i Valpolicella siden 1678.

Virksomhedens hovedkvarter ligger i Bardolino, i historiske bygninger , der har tilhørt Guerrieri-familien siden 1450. Alle druerne kommer udelukkende fra virksomhedens vinmarker med vinificering direkte i kælderen beliggende i eget område.

Lige så stemningsfuldt er besøget i Pojega-haven. I dag omfatter det ikke blot villaen og den prestigefyldte italienske have – berømt for sin arkitektoniske og scenografiske skønhed – men også kælderen og de rustikke bygninger, hvor du kan smage og købe vinene og den ekstra jomfru olivenolie der er produceret på gården.

Det er muligt at reservere guidede ture i drivhusene fra det attende århundrede (der varer cirka 2 timer) for grupper på mindst 15 personer. Haven er placeret i Pojega, i Negrar i Valpolicella (ca. 30 km fra Bardolino) www.pojega.it.

Degustazione vini